KULINARNA JURA

Ilekroć smakosz mówi: Jura, to myśli - ser comté;
Ilekroć koneser wina mówi: Jura, to myśli - vin jaune (wino żółte).

Comté to tradycyjny, twardy ser o cechach zbliżonych do szwajcarskiego gruyére. Ser ma kształt młyńskiego koła o średnicy 75 cm i masie 35 kg. Ma twardą, ciemną, prawie brązową skórkę i żółty miąższ o słonym, orzechowym, aromatycznym smaku oraz mało oczek. Do produkcji jednego sera potrzeba 530 litrów mleka, pochodzącego od krów rasy Montbéliard wypasanych na górskich zboczach. Dojrzewanie sera trwa od 3 miesięcy do 2 lat (im starszy tym lepszy). Smak i aromat comté zależy od pory roku, podczas której jest on produkowany. W lecie, gdy krowy jedzą świeżą trawę na łące, ser jest bardziej żółty, w smaku bardziej aromatyczny, a w zimie - podczas karmienia sianem - jego barwa staje się podobna do kości słoniowej, natomiast smak niesie za sobą wyraźne nuty orzechów włoskich. Klasyczne połączenie smakowe, to comté z kieliszkiem vin jaune.

Górzysta, surowa, niedostępna i nad wyraz piękna Jura, jest ponadto słynna że swoich suszonych wędlin domowego wyrobu, ale kiełbas w szczególności. Zgodnie z wielowiekową tradycją, lokalne wędliny suszone są w górskich, przewiewnych jaskiniach, o krystalicznie czystym i zawsze świeżym powietrzu.

Nie można pominąć tutaj również zupełnie niezapomnianych konfitur, dżemów, galaretek itp., również domowego wyrobu, a takze najlepszego [podobno] miodu w calej Francji.